Streda 23.6.2021   oslavuje Sidónia zajtra pozýva na pivo Ján

6968 podnikov 

Pivárska Univerzita v Bratislave

http://www.kamnapivo.sk/univerzita/

Úvod

Ahój, ako sa máš? Výborne? Teší ma! Ja sa volám Doc. Piv. Marek Smädný, CSc. Som rektorom našej uviverzity, študovaným pivológom s mnohoročnou praxou. Univerzita sa zameriava na výuku mladých pivárikov, ktorí získané vedomosti bohate zúročia vo svojom živote. Pridaj sa k nám a nauč sa niečo aj ty! Piješ pivo a pritom nevieš čo sa za ním skrýva? Bez meškania, navštív prednášky našich profesorov. Človek, ktorý zdokonaľuje sám seba, zdokonaľuje tým pádom celý svet!


Obsah štúdia

Úvod do história piva. Každý študent musí počas prvého semestra úspešne absolvovať tento základný predmet. Ťažisko problematiky sa zameriava na bohatú históriu piva na území dnešného Slovenska.
História piva B dopĺňa a kontinuálne nadväzuje na úvod do histórie piva. Rozvíja už nadobudnuté znalosti o medzinárodný rozmer a prináša dalšie podrobnosti vývoja techniky varenia piva.
Semester sa ukončí prvým praktickým cvičením.
Obsahová štruktúra piva sa preberá v doktorantskom štúdiu. Skúma chemické zloženie piva a jeho blahodárny vplyv na ľudský organizmus.
Surovinové hospodárstvo rieši tri základné pivovarnicé otázky: Ako chmeľ? Ako slad? Ako voda?
Pivoznalectvo stručne načrtáva najznámejšie z pivných druhov. Existuje totiž veľké kvantum rôznych druhov pív.
Kvalitatívna analýza skúma chuť piva a problematiku ochutnávania. Diskrétne pivno-chuťové analýzy vykonávajú naši najfundovanejší odborníci.
Systém a metódy výrobnej činnosti. Nevšedná sonda do vnútra pivovaru. Ako to v ňom funguje, ako prichádza na svet pivo.
Skladové hospodárstvo sa vyčlenilo a dnes predstavuje nový vedný odbor. Len správnym skladovaním sa údrží spôvodná kvalita, ba dokonca sa ním dá aj zhodnotiť.
Pivné externality. Vady, chyby, choroby a zákaly piva sú neželaným produktom neodbornej činnosti počas ktorejkoľvek fázy počnúc výrobou končiac expedíciou.

Externí spolupracovníci katedry pivológie prednášajú Teóriu pivného poľa.
Študenti prispeli poznatkami na tému prečo je pivo lepšie ako žena, čím poskytli vedeckým spolupracovníkom cenné informácie.

Ostrieľaní študáci dávajú prváčikom Desať dobrých rád, ako sa zachovať keď sa pri pití piva vyskytnú nečakané symptómy.
Literatúra:
  1. Příruční slovník nauční III. díl, ACADEMIA - nakladateľstvo československej akadémie vied, Praha 1966, vydanie prvé
  2. Encyklopédia Slovenska IV. zväzok, VEDA - vydavateľstvo slovenskej akadémie vied, Bratislava 1980. Encyklopedický ústav SAV
  3. Topvar a.s.
  4. Škrt, študentský časopis SjF STU
  5. Robert Sabo [Marble] URL=http://www.marble.sk/pivo/index-pivo.htm
  6. pivné reči zo všetkých kútov Slovenska
  7. prišlo mi mejlom

Externé pracoviská

Nasleduje zoznam krčiem a pivární, prevažne bratislavských. Kto má informácie, ten víťazí. Preto si myslím, že je dobré vzájomne sa informovať o miestach, kde je možné prikročiť k výučbe. Prosím, ak viete o tej svojej krčmičke, ktorá by tu nemala chývať, tak dajte vedieť. Vyplňte formulár.


Aktuálny zoznam podnikov nájdete na stránkach Kamnapiva. Tento historický zoznam nie je radený. Ak nie je uvedené inak, ide o pol litrové 12 stupňové pivečko. V cenách sa môžu vyskytnúť isté nepresnosti, je možné že od poslednej kontroly sa ceny zdvihli.
rektor univerzity pri praci
Pán rektor univerzity pri každodennej práci

Názov Pivo Hodnotenie Doba Lokalizácia

centrum
Veľkí františkáni Martiner 29,- V centre mesta navštevovaná krčma. Býva plná, ale keď sa nájde miesto tak to tam celkom ujde.   Františkánske námestie, pri Hlavnom námestí, staré mesto. Oproti Hasičskej fontáne, respektíve kostolu.
Kráľ Matej Topvar 20,- Vonku, na korze stolíky, v tieni, celkom príjemne.   Staré Mesto. Sedlárska ulica. Keď sa ide z Hlavného na Michalskú.
Malí františkáni Budvar 27,- V pivničných priestoroch reštaurácia a piváreň. Celkom slušné.   Na SNP. Oproti MacDonaldu za parčíkom, dole do pivnice.
Umelka Bažant 17.5,-
Topvar 17.5,-
Štýlové drevené stoly, ale vnútri veľa dymu. Vonku celkom dobre, ale pri ceste veľkýhluk dopravy. Naposledy chutilo pivo akoby bolo riedene.   Pri ústí Starého mosta na Šafárikovo námestie
KGB Budw., Gambr.
Sam,Mnch,Top
Štýlová Krčma Bratislavských Gurmánov. Veľmi slušné, pivničné priestory. Do pozornosti. Teplé jedná,
stravovanie. Sobota večer - živá kapela. V exponovanom čase priveľa ľudí. Dobrá obluha. Záchody.
1000-2400 Obchodná ul. Na južnej strane (K Tescu). Asi v strede, dole shodmi, dole v pivnici.
 

mesto
Bistro Patrónka
alias Dionýz bar
Budvar 23.80,-
Corgoň 15.90,-
Celkom dobrá krčma, reštaurácia, biliard, slusná obsluha obstojné pivo a hlavne sa tu stretajú geológovia
Jaroslav Prsek dodal informácie (prsek@fns.uniba.sk)
do 2400 Blízko autobusovej zastávky Patrónka a GS SR smerom do mesta
Ačko Corgoň 20,-
Krušovice 25,-
študentský klub architektov; biliard 90,-/hod nadrozmerných 6 stolov. 600-0200 Blízko Bernoláku, od Račianskeho mýta, alebo z Krížnej. na ulici kde ja aj krčma Hasiči.
Espresso Iskra Starobrno 21.5,-     Krížna Ulica, križovatka s Bernolákovou. Na Križnej na pravej strane, keď sa ide od Tržnice po Avion.
Holywood bar malé 25,- biliardová herňa, asi 10 stolov 100Sk/hod. Výhľad na hokejistov. Automaty, občerstvenie   Ružinov, Budova Zimného štadiónu Dzurila, električky
Aqua Polo Zubor 22,-
11Stein 17,-
taká slabšia reštaurácia, jedlo, pivo, 1 bil. stôl 20,-/hra   Budova Pasienky plaváreň, prízemie, od ulice. Električky, 75
U Matúša Kl. ležiak 13.6,-
Budvar 21.8,-
O niečo slušnejšia krčma, jedlo, gastrolístky, príjemná terasa pod veľkým stromom, - trochu hluk mesta   nad Hlavnou stanicou, na ceste Jaskový rad, blízko Cesty na Kamzík, niekde približne medzi Kramármi a Stanicou.
Rýchlik Sm. Mních 18.5,-
Corgoň 16.5,-
Taký staničný pajzel, hneď na križovatke, hluk a dym. Ešteže je vedla detské ihrisko, trochu pokojnejšie.   Na križovatke Šancovej a Žabotovej a električiek s trolejbusmi. Pod Hlavnou stanicou.
Corgoň Corgoň 14.6,- Vnútri špinavá krčma, ale vonku je veľa drevených stolov, takže celkom pohoda. Hlavne po bicyklových výletoch. 1000-2200 Pred Lunaparkom. Pri začiatku Starého mosta na petržalskej strane.
 

Podunajské Biskupice, Dolné Hony, Vrakuňa
Piváreň pod stechou Bažant 17,-
Budvar 22.5,-
príjemné sídliskové zariadenie, celkom pekné, drevený interiér, +dosť volného miesta, malé aj velké drevené stoly,
biliardový stôl, pár automatov, kuchyňa, bar, bez velkého hluku. -občas viac dymu
Po-Ne:
1200-2400
Dolné Hony. Spoje 220, 218, 78, 25, 65, 75, (21). Zástavka Hronská,
asi 300m smer juhozápad. medzi panelákmi. Budova, prvé poschodie, nad večierkou.
U 7 lucerien Topvar 16,-
Budvar 25,-
dedinská malá, ale čistejšia krčma, dosť dymu. Výhoda hlavne v lete.
Terasa do ulice, stoly, slnečníky. V druhej časti budovy reštaurácia.
800-2200 Pod. Biskupice. Spoj 30. Zástavka Šikmá, kúsok asi 30 m od zástavky, hostinec hneď pri ceste.
Občerstvenie
Pod Višňou
Martiner 14,- Ohradené plechovým múrom, ale vcelku dostatočná konkurencia miestnej krčmy. Drevené stoly pod holým nebom (višňou) 900-2200 Vrakuňa. Teda stará časť Vrakuni, ešte pred Malým Dunajom (z Ružinova), od zástavky MHD a miestnej krčmy Pod Lipou asi 50m smerom na sever k JRD/čističke/letisku.
 

prímestské časti
Jelenček Corgoň 16.5,-
10Budvar 18.5,-
Pod Devínom, dobré posedenie, aj teplé jedlá, gastroservis, veľký dvor 1000-2200 Na začiatku obce Devín, keď sa ide od Karlovej Vsi, v dedine hneď doľava, pri autobusovej zástavke
Bufet Kamzík Corgoň 17,- Bufet pod Kamzíkom na kolibe. Majú aj teplý čaj a párky a inak štandartný bufetový sortiment. 1000-1700 Bufet na Kolibe, hore nad lúkou, blízko ako je lyžiarsky vlek/bobova dráha
Bufet Na Lúke Sm. Mních 17,- Bufet s čapovaným pivom.   Bufet na Kolibe, hore nad lúkou, hneď ako je lyžiarsky vlek/bobova dráha

Ivánka pri Dunaji
U Gazdu Amstel 20,-
10Bažant 12,-
vo dvore rodinného domu učupený domček. Vnútri prázdne drevené stoly, ani duše. Vonku dva drevené stoly. Trocha špinavé, neštýlové a gýčovité, ale zbaví. 1500-2200 Ivánka pri Dunaji. Od kostola na hlavnej ulici asi 200m smerom na Bernolákovo, vo dvore rodinného domu, hneď vedľa miestnej krčmy.
Hostinec
La Palona
Stein 13.50,- Obyčajná miestna dedinská krčma so všetkým, čo k tomu patrí. Vzadu, pod strechou je veľký dvor s kopcom stolov. 800-2200 Ivánka pri Dunaji. Od kostola na hlavnej ulici asi 200m smerom na Bernolákovo, hneď vedľa krčmy U Gazdu, za hŕbou bicyklov.
Hostinec
Amita
10Stein 10,- dedinská krčma, veľký kľudný priestor pred ňou.   Ivánka pri Dunaji. Štefánikova ulica, smerom na letisko, budova Jednoty.
 

Západné Slovensko
letny bar - Tobogan
VP Kozel 17,-
a.i.
SENEC;  Je tam prijemna obsluha, pivo vzdy idealnej teploty a vacsinou dobry hudobny vyber (aj ked nie life)
16.00-24.00 Senec, Je to velmi sympaticky letny bar, nachadza sa v Senci, areal Slnecne jazera - Sever.
Csarda Karika
Kruš. 22,- Nová Dedinka;  Tiez velmi dobry podnik. Je to restauracia s dobou ponukou jedal a piva. Tiez prijemna obsluha a pivo vzdy idealnej teploty.
17.00-23.00 v Novej Dedinke (5km juho-vychodne za obcou Bernolakovo)
Country podnik
Krušovice 17,- SENEC;  pre tych co maju radi pivo, utulne posedenie, country nalada, sedenie na terase   Senec, Bratislavska ulica, 30 m za prvou autobusovou zastavkou v Senci
HANKA bar Cg, Sm, To, ZB
od 9.80 do 13.50,-
NOVÉ MESTO /n VÁHOM;  super krcma, male ceny, maju syrove korbaciky, skvela obsluha - hlavne pekna
verex dodal informácie (verex@pobox.sk)
1000-0200 Nové Mesto nad Váhom, pri mestskom kultúrnom stredisku

Východné Slovensko
Victoria Sm. Mnich 18,- PREŠOV;  Je tam skvele nefajciarsky podnik v starom style, stolicky su povodne, desiatky rokov stare aj stoly takze je kazda je ina. Na niektorych stoloch su aj sachovnice vbudovane do stola. Pridte vsetci aj my tam sme.
duffy dodal informácie (duffy@duffy.sk, www.duffy.sk)
do 2300 Prešov - centrum, Svätoplukova ulica

Slovensko (orientačne, pre porovnanie cenovej hladiny)
Sitno Mních 18,- pre turistov občerstvenie, bufet   Vrch Sitno, 1009 m.n.m., na vrchole kopca v drevenej rozhľadni.
Veľké Kosihy 10Ostravar 8,- dedinská krčma v rodinnom dome   dedina Veľké Kosihy, asi 20 km za Gabčíkovom smerom na Komárno
Baďan Mních 13,- pekné slušné čisté zariadenie pomaly vo vysokohorskom prostredí s chladným chutnučkým čapovaným Mníchom   dedina Badaň, Stredné Slovesnko, medzi dedinami Jabloňovce a Počúvadlo
Rodinný Hostines
Rajecká Lesná
10Martiner 8,80,-
rezané 9,50,-
veľmi pekný rodinný podnik, čisté prostredie a hlavne (na bratislavské pomery) lacné ceny. Napr zemiaková placka za 8,- Kelová polievka za 12,- Odporúčam navštíviť. Jediná nevýhoda je možno veľké množstvo múch.   Rajecká Lesná, hore v dedine, šípky po stĺpoch navedú až do hostinca
Cg - Corgoň;   Sm - Smädný Mních;   To - Topvar;   ZB - Zlatý BažantObedňajšia prestávka rektora

Pivné linkyProfil absolventa

Univerzita pripravuje pivárov vyzbrojených širokým spektrom kvantitatívnych prístupov založených na informačnej a vedeckej analýze pre požívanie piva v najrôznejších situáciách, v podmienkach rýchlych pivologických, ekonomických a sociálnych zmien.
Cieľom je pripraviť absolventov štúdia s dostatočnou úrovňou abstraktnosti poznatkov a schopnosťou prakticky uplatniť systémový prístup k skúmaniu pivovarných i pivokonzumentných procesov. Predmety štúdijných odborov a ich špecializácií predstavujú proporcionálne vyvážený systém teoreticko-metodologicky a aplikačne orientovaných disciplín.


Zo života univerzity

- 20.2.1999 sa uskutočnila pracovná schôdzka rektora univerzity s maskotom piva značky Smädný Mních.
- 02-2-2002 spustili sme prevádzku slovenskej pivnej databázy www.kamnapivo.sk
- 01-6-2005 nový dizajn stránky KamNaPIVO.sk, začlenenie Univerzity do sekcie Zábava

podpis smedneho mnicha
Podpis pána Smädného Mnícha

 
 

Kreslené vtipy

       
       

Ak tu tvoj obľúbený podnik nie je, pridaj ho a budeš jeho zakladateľom. Páči sa ti KamNaPIVO? Povedz o ňom kamarátom.Čo zlepšiť? Sme zvedaví na tvoj názor.
Uvádzané informácie pochádzajú v prevažnej miere od verejnosti, preto nemôžeme garantovať ich pravdivosť a presnosť. Každý môže údaje aktualizovať.
Obsah týchto stránok je chránený autorským zákonom © Použitie pre iné ako osobné účely je bez povolenia prevádzkovateľa zakázané.
Reklama na portále