Štvrtok 5.8.2021   oslavuje Hortenzia zajtra pozýva na pivo Jozefína

6973 podnikov 

História piva B

http://www.kamnapivo.sk/univerzita/historiaB.html

 
Výučbu predmetu História piva B zabezpečuje na škole Katedra historických vied.
Tento predmet prehlbuje základné poznatky študentov, získané z predmetu Úvod do histórie piva o medzinárodný aspekt a ďalšie špecifické informácie, ktoré schopný pivár-historik bude vedieť aplikovať vo všetkých sférach spoločenského života.Pivo pozná človek už viac ako 6000 rokov. Vďaka starým Slovanom sme boli jednýrn z prvých národov, ktorý začal varit' pivo. tzv. "čistým spôsobom" - zo sladu, chmel'u a vody. Z dejín pivovaníctva na Slovensku sa dozvedáme, že prvé tri královské pivovary v bývalom Rakúsko-Uhorsku sa nachádzali v Tvrdomesticiach a Veľkých Uherciach pri Topoľčanoch a v Turdmenoch pri Balatóne. 0 existencii týchto pivovarov sa zmieňuje listina král'a Ladislava IV. z roku 1274. Pivovarníctvo na Slovensku dosiahlo najväcší rozmach v období rokov 1620 až 1650. Pivo sa vtedy varilo prakticky vo všetkých mestách a väčších obciach na Slovensku. Najväčší úpadok pivovarníctva nastal od roku 1850, kedy boli zavedené vysoké dane za varenie piva. Dnes je na Slovensku len 15 pivovarov a varenie piva je v nich obrozené napriek tomu, že produkujú zlatý mok, ktorý patrí medzi najlepšie na svete.

Takže pre zopakovanie:
Pivo aj vino su stare ako ludska civilizacia. Pivo je vsak z tychto dvoch kvasenych napojov starsie a jeho povod pravdepodobne predchadza vynajdeniu chleba. Najstarsi pisomny zaznam o pive pochadza z roku 4000 pred n.l. z Mezopotamie, kde sa pise o jacmennom pive. Z roku 2000 pred n.l. sa zachoval presny opis postupu varenia piva vo faraonovych pivovaroch.
V nasich krajinach je prva zmienka o pivovaroch v zakladacej listine Vysehradskej kapitoly z roku 1080. Pise sa v nej o desiatke, o chmeli a spominaju sa traja sladkovia (Sesulin, Sobik, Geston), ktori mali pravo varit pivo pre kapitolu a prilahle obce.
Od 13. storocia sa varilo pivo pre vlastnu potrebu v domacnostiach, neskor v osobitnych miestnostiach, ktore boli predchodcami pivovarov. Postupne sa varenie piva stava vysadou statu, slachty, cirkvi a obci. V roku 1407 sa spojili ceski sladkovia a vytvorili cechy, ktore dbali na poriadok pri vareni piva, pretoze stare pivovary boli zariadene na rucnu pracu.
Varna, kde sa pivo varilo, bola tmava miestnost plna stiplaveho dymu, vznikajucom na priamom ohnisku. Sladovne boli zatuchnute, podobajuce sa chlievom. Kvasiarne a sklady sa casto podobali kobkam, v ktorych boli vazneni politicki a nabozenski odporcovia vtedajsich rezimov.
Po Bielohorskej bitke nastal vseobecny financny a mravny upadok. V pivovarnictve sa rozsirili povery a zaklinania. Zlom nastal v druhej polovici 18. storocia, kedy cesky sladek Poupe zaviedol a uplatnil dotej doby nevidany poriadok a empiricky sposob vyroby piva vyzdvihol na vedecku uroven. Zaviedol spodne kvasenie a urcil presne prepocty a postup vyroby. Jeho pokracovatelom bol dalsi uznavany pivovarnicky odbornik ceskeho povodu K.J.N. Balling, profesor na ceskej technike. Ten vynasiel cukromer a ako prvy na svete urcil tzv. "pivnu vahu" a stupnovitost.
V obdobi priemyselnej revolucie v 19. storoci nastal priemyselny rozvoj pivovarnictva a vo vacsich mestach sa zakladaju mestiacke pivovary. V tomto case, v roku 1842, zalozil sa plzensky pivovar Prazdroj a v Bratislave to bol Steinov pivovar, zalozeny v roku 1870 a povodne umiestneny v priestoroch pod terajsim Novym mostom (mostom SNP). Ako to bolo so zakladanim ostatnych velkych pivovarov na Slovensku?
Tu su ich nazvy a rok zalozenia: Vyhne 1473, Ilava 1635, Hlohovec 1722, Bytca 1786, Poprad 1812, Kosice 1857, Michalovce 1867, Martin 1893, Nitra 1893, Topolcany 1958, Rimavska Sobota 1966, Hurbanovo 1967, Velky Saris 1967, Banska Bystrica 1971, Trnava 1974.
Po revolucii sa aj u nas rozsirilo zakladanie si malych pivovarov pre potreby jednej krcmy, popripade maleho okolia. To umoznuje aj varenie specialnych druhov piva. Niektore pivovary produkuju iba jediny druh piva, zatial co ine maju vo svojej ponuke aj tucet roznych vyrobkov. Na svete je priblizne 5000 pivovarov, v ktorych sa vyraba okolo 15000 znaciek piva.
naspet do univerzity
NASPÄT DO UNIVERZITY
Názov predmetu Počet
kreditov
odporúčaný štúdijný plán
(týždenná výmera hodín podľa semestrov)
1. 2. 3. 4.
Úvod do histórie piva 6 4/-      
História piva B 6   4/-    
Obsahová štruktúra 4 2/4      
Surovinové hospodárstvo 4     4/2  
Pivoznalectvo 6   -/8    
Kvalitatívna analýza 6 1/8      
Systém a metódy výrobnej činnosti 6   4/-    
Skladové hospodárstvo 4     2/1  
Pivné externality 4       2/-
Teória pivného poľa   *) 3     4/4  
Pivo vs. žena, analýza  *) 3       2/6
Počet kreditov celkom 52 x x x x

Poznámky:
 1. Voliteľné predmety sú označené znakom *)
 2. Minimálny počet kreditov potrebný na pripustenie k rigoróznej skúške je 80.
 3. Za každých preukázane vypitých 20 l piva sa priznávajú 4 kredity a to nasledovene:
  počet litrov piva sa násobí koeficientom podľa stupňovitosti piva.
  12% - k=1.5
  11% - k=1.0
  10% - k=0.5
 4. 20 semestrohodín konzultácií = 5 konzultácií, 12 semestrohodín = 3 konzultácie
 5. Študenti univerzity povinne získavajú certifikát z Profesionálneho Ochutnávania Piva.
PIVÁRSKA UNIVERZITA BRATISLAVA


Ak tu tvoj obľúbený podnik nie je, pridaj ho a budeš jeho zakladateľom. Páči sa ti KamNaPIVO? Povedz o ňom kamarátom.Čo zlepšiť? Sme zvedaví na tvoj názor.
Uvádzané informácie pochádzajú v prevažnej miere od verejnosti, preto nemôžeme garantovať ich pravdivosť a presnosť. Každý môže údaje aktualizovať.
Obsah týchto stránok je chránený autorským zákonom © Použitie pre iné ako osobné účely je bez povolenia prevádzkovateľa zakázané.
Reklama na portále