Štvrtok 5.8.2021   oslavuje Hortenzia zajtra pozýva na pivo Jozefína

6973 podnikov 

Pivné externality

http://www.kamnapivo.sk/univerzita/vady.html

 
Cieľom vzdelávania je pripraviť pivárov-znalcov schopných analyzovať a vyhodnocovať pivné externality a na základe tejto analýzy navrhovať, projektovať a vytvárať bezpečnostné systémy využiteľné v pivnom hospodárstve na všetkých stupňoch riadenia.Ak ma pivo nedostatky v jednotlivych ukazovateloch akosti, ale pritom je pozivatelne, hovorime o jeho chybach. Ak sa pivo stane nepozivatelnym, hovorime o chorobe piva.

Chyby piva.
Prazdnu chut maju prestarnute piva, malo nasytene oxidom uhlicitym.
Prilis horku a trpkastu chut maju piva, pri vyrobe ktorych sa pouzil stary, pripadne zle davkovany chmel, zle sa vyzrazali horke kaly, alebo sa pouzili stare kvasnice.
Kvasnicovu prichut dostavaju nedozrete, mlade a teplo kvasene piva a piva zakvasovane velkou davkou kvasnic.
Cudziu prichut ziskava pivo rozlicnym sposobom. Velmi dobre pohlcuje pach prostredia, v ktorom sa skladuje. V necistych, nedostatocne vetranych pivniciach ziskava pivo pivnicnu cize plesnovu prichut. Ak sa plni do cerstvo vyasfaltovanych sudov, v ktorych je este asfaltovy plyn, alebo do sudov vyasfaltovanych nevhodnym asfaltom, ziskava pivo prichut po asfalte. Ak sa dostava do styku so zelezom, ziskava neprijemne horku prichut a atramentovu farbu.
Silne penenie piva nastane, ked je nespravne chladene a neodborne skladovane, ked sa so sudom pred narazanim hybalo, alebo sa sud narazal ihned po privezeni. Pricinou penenia je aj upchaty kohutik ak je pivo pod velkym tlakom, alebo su znecistene, prilis zohybane alebo vydute rurky.
Zlu penivost sposobuje zle sytenie oxidom uhlicitym. Niekedy to byva dosledok nespravneho technologickeho postupu pri vyrobe, stacanie zvetraneho piva, netesnost suda alebo flaskovej zatky, nizka teplota, mastny pohar, maly tlak vzduchu, v rurkovom vedeni neposobil pocas noci tlak vzduchu, pri flasiach piva to moze byt svetlo.

Zakaly piva.
Chladovy zakal. Ak sa pivo podchladi na teplotu okolo 0 stupnov C alebo namrzne, vznika chladovy zakal, ktory vsak po ohriati piva zmizne.
Oxidacny zakal sa vyskytuje pri flaskovom pive. Sposobuju ho trieslovinovo-bielkovinove latky vyzrazane kyslikom. Pivo je drsnejsej chuti. Tento zakal sa neda odstranit.
Bielkovinovy zakal vznika pri lodnej doprave vyzrazanim bielkovin na lahke vlocky od stalych otrasov. Tento zakal je neodstranitelny.
naspet do univerzity
NASPÄT DO UNIVERZITY
Názov predmetu Počet
kreditov
odporúčaný štúdijný plán
(týždenná výmera hodín podľa semestrov)
1. 2. 3. 4.
Úvod do histórie piva 6 4/-      
História piva B 6   4/-    
Obsahová štruktúra 4 2/4      
Surovinové hospodárstvo 4     4/2  
Pivoznalectvo 6   -/8    
Kvalitatívna analýza 6 1/8      
Systém a metódy výrobnej činnosti 6   4/-    
Skladové hospodárstvo 4     2/1  
Pivné externality 4       2/-
Teória pivného poľa   *) 3     4/4  
Pivo vs. žena, analýza  *) 3       2/6
Počet kreditov celkom 52 x x x x

Poznámky:
 1. Voliteľné predmety sú označené znakom *)
 2. Minimálny počet kreditov potrebný na pripustenie k rigoróznej skúške je 80.
 3. Za každých preukázane vypitých 20 l piva sa priznávajú 4 kredity a to nasledovene:
  počet litrov piva sa násobí koeficientom podľa stupňovitosti piva.
  12% - k=1.5
  11% - k=1.0
  10% - k=0.5
 4. 20 semestrohodín konzultácií = 5 konzultácií, 12 semestrohodín = 3 konzultácie
 5. Študenti univerzity povinne získavajú certifikát z Profesionálneho Ochutnávania Piva.
PIVÁRSKA UNIVERZITA BRATISLAVA


Ak tu tvoj obľúbený podnik nie je, pridaj ho a budeš jeho zakladateľom. Páči sa ti KamNaPIVO? Povedz o ňom kamarátom.Čo zlepšiť? Sme zvedaví na tvoj názor.
Uvádzané informácie pochádzajú v prevažnej miere od verejnosti, preto nemôžeme garantovať ich pravdivosť a presnosť. Každý môže údaje aktualizovať.
Obsah týchto stránok je chránený autorským zákonom © Použitie pre iné ako osobné účely je bez povolenia prevádzkovateľa zakázané.
Reklama na portále